בחורף כואב יותר

מהם כאבי שרירים וכאבים ומחלות ראומטיות?
80% מכלל האוכלוסייה סובלים ברמה כזו או אחרת מכאבי גב. על מנת לקבל את התמונה הכוללת והעגומה, יש להוסיף למספר עצום ומפחיד זה את שאר המכאובים על רקע שריר ושלד.
כאבי שרירים הינם כאבים מוכרים ונפוצים מאוד המתבטאים בשריר אחד או בקבוצת שרירים מסויימת, הכאב יכול להיות אקוטי ולהמשך תקופה קצרה, או להיות כרוני ולהמשך פרק זמן ארוך וממושך ואף להפוך למחלה. הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים מסוג זה היא על רקע פעילות גופנית, טראומה למקום הכואב או בעיית שלד והיא נובעת לרוב כתוצאה מבעיה בפינוי ו/או הזנה של הרקמה הכואבת. בנוסף, כאבי שרירים יכולים להתלוות לחולי כללי כמו שפעת, או לתהליך דלקתי במהלך מחלה כמו ראומטיזם, מחלות פרקים, פיברומיאלגיה ועוד…

איך אנחנו יכולים לעזור לך?
הדיקור הסיני והדיקור היפני נחשבים לכלים מצויינים לטיפול בבעיות כאב בכלל ובעיות כאב על רקע אורטופדי בפרט. האבחנה הינה פרטנית ומדוייקת והיא נעשית לאחר תשאול מקיף, אבחון בטן ובדיקת האיזור הכואב, לאחר הטיפול אנו מתאימים את הטיפול באופן אישי ובהתאם למצב.
הגישה הסינית מחלקת את הכאב לפי אופיו, כל כאב מרמז על בעיה שונה. לדוגמה כאב דוקר מרמז על סטגנציה (חסימה) של דם, כאב עמום וחלש מרמז על חסר כלשהו בגוף. בנוסף, איזור הכאב משקף לרוב איבר מסויים בגוף שמסמן לעזרה. לדוגמה, כאב בגב התחתון ובברכיים יכול לרמז על בעיה בכליות, כאב ראש באיזור העיניים יכול לרמז על מעורבותו של הכבד. וכך גם ישנה התייחסות לזמן הופעת הכאב, משך ההתקף וכן הלאה…
מרבית האנשים שסובלים מכאבי שרירים ומיחושים ראומטיים מדווחים על החמרה בכאב לקראת החורף ובמהלכו. הסיבות לכך רבות וברורות. לדוגמה, הקור נוטה לכווץ את כלי הדם, הכיווץ פוגע באספקת חמצן ודם לרקמה וכתוצאה מכך נוצר כאב. סיבה נפוצה נוספת היא חדירה של רוח, קור ולחות לגוף, פתוגנים אלה "נתקעים" בין העור לשרירים ומפריעים לזרימה החופשית של האנרגיה (צ'י מגן), הלחות מפריעה למפרקים והקור מכווץ, כתוצאה מכך נוצרים כאבים שונים הן בשרירים והן במפרקים השונים.
בעיות כאב הינן אחד התחומים המרכזיים המטופלים במרפאתינו, חשוב להבין כי הרפואה הסינית והרפואה היפנית מתייחסות לכאב באופן מורכב ושונה מאוד מהרפואה המערבית. בעוד הרפואה הקונבנציונלית נותנת מענה לסימפטום – לדוגמה כאב כתף, הרפואה הסינית מציעה מענה לסיבה לכאב בכתף. בצורה זו, ניתן לטפל בכאבים כרוניים ובכאבים חוזרים באופן יעיל ומהיר. הטיפול נעשה על ידי דיקור סיני ויפני, חימום המקום על ידי מוקסה ומנורה חמה, שימוש במגנטים והתאמת צמחי מרפא לפי הצורך.

מחקרים בתחום
ישנם מחקרים רבים מאוד שמוכיחים את יעילות הדיקור וצמחי המרפא בטיפול בכאב, להלן שני מחקרים רלוונטיים.
במחקר הראשון שנערך באוקספורד, נבדקה יעילות הדיקור בכאבי ברכיים כרוניים. המחקר פורסם ב 2007 וריכז בתוכו מחקים רבים שכללו סך הכל 1334 נבדקים. הנבדקים חולקו לקבוצות, קבוצה שקיבלה טיפולי דיקור סטנדרטיים, קבוצה שקיבלה טיפולי דיקור מדומים וקבוצה שקיבלה טיפולים רפואיים רגילים. המחקר העלה כי הדיקור הסטנדרטי הראה שיפור דרמטי במצב הנבדקים, הן לטווח קצר והן לטווח ארוך, לעומת כל שאר הקבוצות.
המחקר השני, נעשה בבית חולים איכילוב יחד עם אוניברסיטת תל אביב. שם נבדקה ההשערה שכאבים ראומטיים מתגברים בקור ובחורף. במחקר השתתפו 2,520 נבדקים שהתלוננו על מיחושים ראומטיים. כל הנבדקים היו מעל גיל 20. במחקר התברר כי שכיחות הכאבים גוברת בחורף, ורבים מהחולים יכולים לנבא את מזג האוויר. עוד עלה במחקר, כי ברוב המקרים חום הקיץ מקל על הכאבים.

הנחיות תזונה לטיפול בבעיה
במידה והינכם סובלים מבעיית כאב שמחמירה בימים הקרים, כדאי לוודא שהינכם תומכים בגופכם ומספקים לו מזון מתאים.
הרפואה הסינית מתייחסת גם לטמפרטורה וגם לאיכות של המזון. לדוגמה – נענע, סויה, ירקות נחשבים למזון מקרר, בעוד שכמון, קינמון ושום נחשבים למזון מחמם. בימים הקרים ובמהלך החורף העדיפו מזונות חמים, ירקות שעברו בישול או אידוי קצר, תבלינים מחממים, מרקים וכן הלאה. ניתן לעשות קומפרסים חמים על בסיס חליטות מחממות (חליטות ג'ינג'יר, קינמון, שום וכן הלאה) לאיזורים הכואבים. כמו כן, חשוב לדעת כי ירקות ממשפחת הסולניים, אינם מומלצים לאנשים הסובלים מכאבים בפרקים, הסולנין נוטה לשקוע במפרקים ולהחמיר את הכאב.
במהלך הפגישה יינתנו הנחיות תזונה פרטניות.