שחלות פוליציסטיות

מהן שחלות פוליציסטיות?
השחלות הינן חלק ממערכת הרבייה של האישה והן ממקומות בחלל הבטן התחתונה בסמוך לחצוצרות. תסמונת השחלות הפוליציסטיות הינה בעיה מטבולית כוללת הגורמת לחוסר איזון הורמונלי, הפרעות למערך האינסולין בגוף, הפרעה לרמות השומנים בדם ולתופעות ותסמינים שכיחים הקשורים למחלה.

האבחון מתבצע כאשר מתקיימים שניים מתוך הבאים:

  • שחלה מוגדלת כשבתוכה ריבוי ציסטות או זקיקים, הנצפים בסונר (אולטרסאונד) אגן.
  • סימנים קליניים או ביוכימיים המעידים על טסטוסטרון גבוה. הסימנים השכיחים הינם שיעור יתר, אקנה, עודף משקל ורמות שונות בדם של טסטוסטרון ו LH.
  • היסטוריה של מחזורים לא סדירים.

איך אנחנו יכולים לעזור לך?
הטיפול ברפואה הסינית אותו אנו מציעים, הינו טיפול מערכתי. הוא מתבצע באמצעות דיקור סיני ודיקור יפני, שיאצו, צמחי מרפא סיניים והנחיות תזונה ואורח חיים. אנו מתאימים את הטיפול באופן פרטני לכל אחת ולשלב בו היא נמצאת. אישה שנמצאת בטיפולי פוריות תקבל טיפול שונה מנערה בתיכון שאובחנה עם אותה הבעיה ולכן, חשוב לציין בפנינו את כל הנתונים, ולהביא כבר בפגישה הראשונה את כל הבדיקות והחומר הרפואי הנמצא ברשותך.

לרפואה הסינית יש שפה ייחודית ושונה מזו המוכרת לנו בחיי היומיום, אך הרעיון העומד מאחורי המילים הקשות להבנה, הוא רעיון פשוט ובסיסי שעומד במבחן התוצאה כבר אלפי שנים.
המטרה תהיה לאזן את רמות ההורמונים בגוף, לסדר את המחזור החודשי, להוביל לביוץ תקין וסדיר, לערוך בקרת משקל ולטפל בתסמינים.

הגורמים העיקריים לשחלות פוליציסטיות לפי הרפואה הסינית הינם:

  • בעיה בקשר בין אנרגיית הטחול ותמצית הכליות.
  • הצטברות של ליחה ולחות בגוף.
  • תקיעות וחסימה בערוצים מיוחדים ששמם Chong & Ren .

מחקרים ברפואה סינית
ישנם מחקרים רבים המעידים על יעילות הדיקור וצמחי המרפא הסיניים בטיפול בשחלות פוליציסטיות.

זהו מחקר שנעשה בשנת 2003. קבוצת הבקרה טופלה על ידי תרופה מערבית בשם "Clomid" והקבוצה שנבדקה טופלה בצמחי מרפא סיניים שמחזקים את אנרגיית הטחול ואת הדם של הלב, כמובן שהנשים בקבוצה זו לא נטלו את התרופה המערבית. התוצאות היו מרהיבות ואחוז הנשים שנכנסו להריון היו גבוהים באופן משמעותי בקבוצה שצרכה צמחי מרפא סיניים.

הקבוצות שנבדקו

רמות של טסטוסטרון ו LH בדם ומדד מסת הגוף (BMI)

אחוזי הריון

76 נשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות שלקחו צמחי מרפא סיניים

ירדו באופן משמעותי

66%

31 נשים עם שחלות פוליציסטיות שקיבלו תרופה מערבית בשם "Clomid"

ללא שינוי משמעותי

25%

הנחיות תזונה לטיפול בבעיה
ישנו קשר הדוק בין תסמונת השחלות הפוליציסטיות לבין תזונה לקויה ועתירת סוכרים. נשים הסובלות מהתסמונת, חשות דחף גדול למתוקים ולפחמימות פשוטות ולרוב מתקשות לעמוד בפיתוי. למרות הקושי הרב, חשוב להבין כי אחד האמצעים החשובים לטיפול בתסמונת זו, הינה שמירה על תזונה בעלת ערך גליקמי נמוך, יחד עם צריכת מזון עשיר ומגוון של כל אבות המזון, להרבות בירקות, קטניות ודגנים מלאים, פירות , אגוזים ושקדים. כמו כן, חשוב להימנע מארוחות גדולות ולצרוך ארוחות קטנות ותכופות במשך היום. כדאי להימנע ממזון מטוגן, מוצרי חלב, סוכר לבן וקמח לבן.