ספירת זרע נמוכה

מהי ספירה נמוכה?
ספירה נמוכה נמדדת כאשר נפח השפיכה קטן מ – 1 מיליליטר, או כאשר ריכוז תאי הזרע נמוך
מ – 20,000,000 ל – 1 מיליליטר.
תהליך ייצור הזרע נמשך בקירוב ל – 100 ימים, כאשר כל שלב בתוכו עלול להשתבש ולהוביל לבעיות זרע
שונות כמו: מיעוט או העדר זרע, זרע אטי או חלש, זרע בעל צורה לא תקינה וכן הלאה.
כמות נוזל הזרע וריכוז הזרע חשובים מאוד להצלחת הפריית הביצית ולכן, כאשר זוג אינו מצליח להרות
באופן עצמאי במשך שנה, חשוב לעשות בדיקת זרע, גם אם נתגלתה בעיה בצד האישה.

האבחון נעשה על ידי בחינה מיקרוסקופית של הזרע עצמו, זרע חלש מאובחן רק לאחר בדיקת שתי דגימות
לא תקינות בהפרש של 3 חודשים ביניהן.
זרע תקין ישקף את הנתונים הבאים:

  • נפח של לפחות 1 מיליליטר.
  • ספירה של יותר מ – 20,000,000
  • תנועה של יותר מ – 50%
  • מורפולוגיה של פחות מ – 50% מהזרעונים בעלי צורה לא תקינה

במידה ומאובחנת בעיית זרע, יופנה הגבר לביצוע הבדיקות הבאות: בדיקה פיזית, בדיקות זרע, בדיקות שתן ובדיקות דם. במידה ואלה לא יעלו דבר, ניתן לבצע בדיקות מקיפות נוספות, כמו אולטרסאונד לאשכים, סונוגרפיה, בדיקת תפקוד הזרע אצל האישה וביופסיה של האשכים.
חשוב לדעת, שכמות הזרע הממוצעת הולכת ויורדת באופן קיצוני במאה האחרונה. ממחקרים, עולה כי הסיבות העיקריות לכך קשורות בתזונה לקויה, אורח חיים וגורמים סביבתיים בחיי הגבר (להוציא מקרים של בעיה פיזיולוגית).

איך אנחנו יכולים לעזור לך?
הטיפול ברפואה הסינית אותו אנו מציעים, הינו טיפול מערכתי. הוא מתבצע באמצעות דיקור סיני ודיקור יפני, שיאצו, צמחי מרפא סיניים והנחיות תזונה ואורח חיים. אנו מתאימים את הטיפול באופן פרטני לכל אחד בנפרד. חשוב לציין בפנינו את כל הנתונים, ולהביא כבר בפגישה הראשונה את כל הבדיקות והחומר הרפואי הנמצא ברשותך.

לרפואה הסינית יש שפה ייחודית ושונה מזו המוכרת לנו בחיי היומיום, אך הרעיון העומד מאחורי המילים הקשות להבנה, הוא רעיון פשוט ובסיסי שעומד במבחן התוצאה כבר אלפי שנים.
הגורמים העיקריים לבעיות פוריות בגברים לפי הרפואה הסינית הינם:

  • בעיה ברמת החומר בגוף, על רקע חסר בYin של הכליות.
  • חסר ברמת האנרגיה בגוף, על רקע חסר ב Yang של הכליות.
  • תקיעות וחסימה על רקע חום ולחות.
  • תקיעות וחסימה של צ'י ודם.

כאשר המטרה תהיה לשפר את האיכות והכמות של הזרע, טיפול בדלקות אקוטיות או חוזרות, לאזן את רמות ההורמונים בגוף, ולטפל בתסמינים.

מחקרים ברפואה סינית
ישנם מחקרים רבים המעידים על יעילות הדיקור וצמחי המרפא הסיניים בשיפור כמות הזרע.
להלן מחקר שנעשה בשנת 2000. המחקר נעשה על גברים בעלי ספירת זרע מאוד נמוכה, עד כדי העדר זרע. לקחו 20 גברים, טיפלו בהם במשך 5 שבועות, פעמיים בשבוע, ובדקו להם את הזרע לפני ואחרי הטיפול, להלן התוצאות.

.

הקבוצות שנבדקו

ספירת זרע לפני הטיפול

ספירת זרע אחרי הטיפול

5 גברים ללא זרע מתפקד

ירדו באופן משמעותי

66%

15 גברים ללא זרע בכלל 7 מתוכם הגיבו לטיפול

ללא שינוי משמעותי

25%

הנחיות תזונה ואורח חיים לטיפול בבעיה

כיום, ידוע לנו כי קיים קשר הדוק בין הירידה בכמות ואיכות הזרע שקורית בשנים האחרונות, לבין התזונה ואורח החיים. לכן, כדאי לשים דגש ולהקפיד על תזונה נכונה ומזינה, פעילות גופנית מאוזנת והקפדה על אורח חיים בריא.
מבחינה תזונתית, חשוב לשלב בתזונה תפריט עשיר בפירות, שקדים ואגוזים, מגוון ירקות, דגנים מלאים וקטניות. ולהוריד מהתפריט מזון עשיר באסטרוגנים סינטטיים (מוזרקים לבעלי חיים), שנמצאים בעיקר בבשר, עוף, דגים, ביצים ומוצרי חלב. להוריד אלכוהול, קפאין ועישון שפוגע בהפרשה תקינה של הורמונים בגוף, להוריד צריכת שומנים רוויים כמו שוקולד, בקר, מזון העשיר במרגרינה, מזון מעובד מכל סוג (מוצרים אלה מלאים בחומרי טעם וריח, צבעי מאכל, חומרים משמרים ועוד).
בנוסף, חשוב להקפיד על פעילות גופנית מאוזנת במשך השבוע, לשמור על משקל גוף תקין, להימנע מלבישת מכנסיים ותחתונים הדוקים ולהימנע מישיבה ממושכת.
גם סטרס, זיהום סביבתי (חשיפה לחומרים מסויימים במקום העבודה או בבית), תרופות שונות, שימוש בסמים וחשיפה ממושכת לקרינה, עלולים לפגוע בכמות ובאיכות הזרע.