גזים וכאבי בטן – Colic

מהו קוליק?
משמעות המילה  Colic הינה עווית מעיים. ההגדרה הרפואית של Colic  הינה התקפות בכי למשך שלוש שעות, בשעה קבועה (לרוב בשעות אחר הצהריים והערב), למשך שלושה שבועות לפחות, התופעה עלולה להופיע ימים לאחר הלידה ולרוב נעלמת עד גיל ארבה חודשים. הקוליק תוקף 20% מהתינוקות, נתון מתסכל זה גורם לרפואה המערבית כבר שנים רבות, לחקור ולנסות לברר את מנגנון הפעולה העומד מאחוריו. למרות כל המאמצים, לא ידועים הגורמים והמכניזם המערבי לתופעה.

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?
על פי הרפואה הסינית, תינוקות נולדים עם שלושה איברים שלא סיימו את התפתחותם במהלך השהות ברחם. שלושת האיברים הללו עתידים להבשיל ולסיים את התפתחותם במהלך החודשים הראשונים לחיי התינוק.

האיברים הללו הינם:

  • הטחול – שמייצג את מערכת העיכול.

  • הריאות – שמייצגות את מערכת הנשימה.

  • הכליות – שמייצגות את האנרגיה והחומר בגוף.

הטחול אחראי על כל תהליכי ההתמרה (שינוי צורה) וההטמעה בגוף. לדוגמא: מזון הנכנס לפיו של התינוק אמור לשנות את צורתו לתמציות (תהליך התמרה – שינוי צורה), אותן תמציות נשלחות ונספגות בגופו של התינוק (הטמעה). אותו התהליך קורה גם בספיגת מידע, הגירויים החיצוניים (קולות, ריחות, מראות…) חודרים אל התינוק, מערכת העיכול שלו אמורה לעכל את המידע הזה, להמיר ולהטמיע אותו.

התינוק הרך שעד כה הוזן על ידי אימו ברחם, יוצא אל אויר העולם וחווה שינוי סביבתי גדול ומשמעותי. כל אותם קולות, רעשים ותאורה סוננו עד כה עבורו, הטמפרטורה ברחם היתה נוחה ונעימה והכל היה שקט ורגוע. ברגע הלידה הכל משתנה. חלק מהתינוקות חווים את השינוי באופן קשה יותר מהאחרים. זוהי הסיבה המרכזית לכך, שחשוב מאוד לשמור על סביבה נעימה, רגועה, שקטה ונינוחה בקרב תינוקות רכים. עלינו לעזור להם בתהליך הסינון, ולא לחשוף אותם לרעשים וקולות חזקים, למקומות הומים ולגירויים רבים.

הטיפול נעשה בחדר נעים ומאובזר, הדיקור אינו כואב לתינוק ונעשה על פני נקודות בודדות (2-3 נקודות). הדיקור נעשה על ידי מחטים עדינות ביותר המותאמות לתינוקות ונמשך רגעים ספורים. בשונה מטיפול למבוגרים שנמשך כמעט חצי שעה, הטיפול בתינוקות קצר ביותר והשיפור מגיע במהירות רבה יותר, ולרוב ניתן להבחין בו כבר מהטיפול הראשון.

מחקרים ברפואה הסינית
בשנת 2010 התפרסם מחקר שמראה כי דיקור סיני עוזר לטיפול בבעיה. המחקר נעשה בשבדיה על 90 תינוקות בני שבועיים ועד שמונה שבועות, שאובחנו כסובלים מקוליק. מתוכם 81 סיימו את תכנית הטיפול במרפאת דיקור הכוללת 6 מפגשים בשלושה שבועות.

חלק מהתינוקות קיבלו טיפול דיקור וחלקם שימשו כקבוצת בקרה. על מנת שלא לפגוע או להשפיע על תוצאות המחקר, המרפאה לא חשפה בפני ההורים והאחיות המסייעות מי מקבל טיפול ומי נכלל על קבוצת הבקרה. הילדים שכן טופלו, קיבלו טיפול דיקור בנקודה LI4 הדיקור היה שטחי ולזמן קצר.

תוצאות המחקר הראו הבדל בין הקבוצות לטובת הקבוצה שעברה טיפול בדיקור. ההורים מילאו יומנים המתייחסים לתכיפות ההתקפים, עוצמת הבכי ולמשך הזמן (כאשר החזקת התינוק הידיים אינה מרגיעה אותו) ברישומי ההורים, מדווח כי התינוקות שטופלו סבלו מהתקפים פחות קשים, קצרים יותר, מרוחקים יותר והחלימו מהר יותר.

הנחיות תזונה לטיפול בבעיה
ישנו קשר הדוק בין תופעת הקוליק לבין התזונה, שכן מקור הבעיה טמון במערכת העיכול הלא בשלה של התינוק. במהלך הטיפול נבצע תשאול והתבוננות בתינוק על מנת להבדיל בין תינוקות הסובלים מקור (בעלי גוון פנים אפור / שחור), לבין תינוקות הסובלים מחום (בעלי גוון פנים אדום). בהתאם לאבחנה יינתנו הנחיות תזונה מפורטות. במידה והאם מניקה את תינוקה, נעבור יחד על התזונה שאותה היא צורכת וניתן דגשים כבר במהלך הפגישה הראשונה.