הכן ילדך לחורף

מהי מערכת החיסון?
מערכת החיסון מורכבת מתאים, חלבונים, איברים ורקמות, שיחד מגנים על הגוף מפני פולשים וגורמים חיצוניים, ומפני תהליכים פנימיים מזיקים.
המערכת החיסונית נחלקת לשניים, מולדת ונרכשת.
מערכת החיסון המולדת נוצרת עוד בתקופת העוברות שלנו, היא מהווה את הקו הראשון בהגנה מפני פולשים ותוקפים, והיא עובדת יחד עם מערכת החיסון הנרכשת.
מערכת החיסון הנרכשת מייעלת את התגובה החיסונית. היא יודעת לקרוא לתאי מערכת חיסון נוספים לתגבורת, לסמן את הפולשים וליצור זיכרון חיסוני, שבעזרתו היא יכולה לזכור כל חיידק, פטרייה או וירוס שפלש אלינו אי פעם.
מערכת החיסון הנרכשת מהווה את העזרה הנוספת למערכת החיסון המולדת.
שתי מערכות משולבות אלה, עובדות בשיתוף פעולה ובתיאום ומהוות את מנגנון ההגנה של הגוף.

הרפואה המערבית מציעה לרוב, פתרון לסימפטומים בלבד ואינה יודעת כיצד לרפא את המחלה. תרופות רבות עובדות בניגוד למנגנוני ההגנה של הגוף ובכך מחלישים את מערכת החיסון של הגוף. במקרים רבים, ילדים מקבלים פעם אחר פעם את אותה התרופה, שיוצרת פגיעה חוזרת בגופו של הילד. לכן, חשוב לדעת שיש גם פתרונות טבעיים שעובדים ביעילות יחד עם הגוף ומבלי לפגוע בו.

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?
על פי הרפואה הסינית, תינוקות נולדים עם שלושה איברים שלא סיימו את התפתחותם במהלך השהות ברחם. שלושת האיברים הללו, עתידים להבשיל ולסיים את התפתחותם במהלך החודשים הראשונים לחיי התינוק.
האיברים הללו הינם:

 • הריאות – שמייצגות את מערכת הנשימה.
 • הטחול – שמייצג את מערכת העיכול.
 • הכליות – שמייצגות את האנרגיה והחומר בגוף.

ברפואה הסינית, הריאות נחשבות לאיבר הכי חיצוני בגופינו ומקושרות לעור ולאף. לריאות תפקיד חשוב בהדיפת מזיקים חיצוניים והן מהוות חלק משמעותי ממערכת החיסון. הקו הראשון להגנה על הגוף מפני פולשים מתבצע על ידי הצ'י המגן של הריאות, שזורם בין העור לשרירים, ועל ידי הצ'י המגן של הכבד שמייצר נוגדנים כנד הפולש. כל מזיק שייכנס אל הגוף מהחיצון, יפגוש מערכת זו וייאלץ להיאבק בה על מנת לחדור פנימה. במידה והפולש אכן הצליח לחדור, ייכנס לפעולה הטחול שמייצר זיכרון חיסוני ושולט על בלוטות הלימפה, והכליות, במידה והמחלה חדרה עמוק.
תינוקות וילדים בעלי מערכת חיסון יציבה וצ'י מגן חזק ייחלו לעיתים רחוקות יותר, לפרק זמן קצר ועם תסמיני מחלה חזקים. אחרים עם מערכת חיסון חלשה ייחלו לעיתים תכופות יותר, לפרק זמן ממושך ועם תסמיני מחלה חלשים יותר.
עלינו לאפשר לילדינו התפתחות בסביבה מוגנת עד כמה שניתן:

 • למנוע חשיפה למזיקים ורעלים באוויר ובתזונה.
 • למנוע חשיפה לטלוויזיה ומדיה.
 • למנוע חשיפה לקרינה.
 • לספק תזונה איכותית, מזינה ובריאה.
 • שינה מספקת לפי גילו וצרכיו של הילד.
 • לחשוף את הילדים לפעילות מעשירה בטבע.
 • לכבדם ולהקשיב לצרכיהם הפיזיים, הרגשיים והרוחניים.

כל אלה, יאפשרו לילד לטפח גוף יציב ואיתן, בעל מערכת חיסון פעילה ויעילה וחיי רגש בריאים.
מומלץ לתחזק את מערכת החיסון לאורך כל השנה, בכל עונה אנו מחזקים את הגוף ומכינים אותו לקראת העונה הבאה. טיפולי תחזוקת הגוף ומערכת החיסון מתקיימים אחת לשלושה שבועות באופן קבוע על פני כל השנה. במידה וישנה רגישות כלשהי בעונה מסויימת, לדוגמה בחורף, רצוי להיפגש לעיתים תכופות יותר ולחזק את הילד כבר במהלך הסתיו.
הטיפול נעשה בחדר נעים ומאובזר, הדיקור אינו כואב לתינוק או לילד ונעשה על פני נקודות בודדות (2-3 נקודות). הדיקור נעשה על ידי מחטים עדינות ביותר המותאמות לתינוקות ונמשך רגעים ספורים. בשונה מטיפול למבוגרים שנמשך כמעט חצי שעה, הטיפול בתינוקות קצר ביותר והשיפור מגיע במהירות רבה יותר, ולרוב ניתן להבחין בו כבר מהטיפול הראשון.
במהלך הטיפול יקבלו ההורים והילד הנחיות לאורח חיים והנחיות תזונה, כמו כן המטפל ימליץ על צמחי מרפא לפי הצורך.

מחקרים ברפואה הסינית
בפברואר 2007 פורסם מחקר מדהים, שמוכיח את יעילות הדיקור בחיזוק מערכת החיסון. במחקר נבדקו 17 מתנדבים בין הגילאים 21-51, שקיבלו טיפול דיקור בודד באוגוסט 2005. המתנדבים עברו בדיקות דם לפני ואחרי הדיקור. בבדיקות הדם נבדקו סימנים, ציטוקינים וחלבונים נוספים על מנת לקבוע את פעילותם של תאי T, תאי B, מאקרופאגים ותאי הרג, שהינם חלק עיקרי ופעיל במערכת החיסון.
התוצאות היו חד משמעיות. היה שיפור משמעותי במדדים ובסימנים, מה שמוכיח כי הדיקור יכול לווסת את מערכת החיסון ולחזקה.

הנחיות תזונה לטיפול בבעיה
שינוי תזונתי, הוא אחד הדברים החשובים ביותר שיש לעבוד עליו עם ילדיכם, על מנת לחזק אותם ואת מערכת החיסון שלהם. תתפלאו לגלות, שאת ההתנגדות הראשונית מייצרים דווקא ההורים. הורה שיתמוך בילדו בתהליך, יעודד אותו ויעשה מאמץ יצירתי על מנת לשפר את תזונת ילדו, יצליח בקלות לעשות זאת, תוך שיתוף פעולה מלא. השתדלו להישמע חיוביים כבר מן הרגע הראשון בו עולה הרעיון, נסו להפוך זאת לעשייה משותפת יחד עם הילד, בשלו יחד ובדקו יחד אילו מזונות טובים עבורכם.
מזון לחיזוק הריאות: קולורבי, לפת, צנון
מזון לחיזוק הטחול : בטטה, דלעת, דלורית, גזר
מזון לחיזוק הכליות: שעועית (קטניות) ועדשים שחורות, אצות ים
תזונה עשירה בויטמין C : קיווי, פלפל אדום, ברוקולי (פירות הדר אינם מומלצים, שכן הם מעודדים היווצרות ליחה ונזלת.
שימוש בחליטות וצמחי מרפא כמו:

 • קורנית (טימין) – למצבי שיעול וקוצר נשימה, עוזר לכייח החוצה ליחה על ידי הפיכתה לנוזלית, אנטי בקטריאלי, אנטי פטרייתי.
 • אסטרגלוס – שמחזק את מערכת החיסון ומגן על מערכת הנשימה מפני זיהומים. רצוי שלא לצרוך אותו בעת מחלה, אלא רק כמניעה.
 • מרווה – שטובה להורדת חום, נזלת והצטננות, דלקות גרון, כאבי בטן וגזים.

ישנם צמחים רבים נוספים שהינם זמינים וניתן לצרוך אותם בתה ממותק עם קצת דבש. הילדים לרוב אוהבים לשתות אותם גם כתה וגם כ"מיץ" והם מקלים ומטיבים במהירות וביעילות עם המצב.
במהלך הטיפול, ניתנים להורים ולילדים הנחיות תזונה וצמחי מרפא לפי הצורך.